Szünetel a nyugdíj, lehet-e havi 25 ezer forint a kata?

Öregségi nyugdíjban részesülő orvos nyugdíja szüneteltetése mellett közszolgálati jogviszonyban dolgozik. Emellett katás egyéni vállalkozást szeretne indítani. Ebben az esetben – a katatörvény szerint – kiegészítő tevékenységűnek minősül-e, és jogosult a 25 ezer forint kata megfizetésére?

A 2012. évi CXLVII. törvény 2. § 8. pontjának b) alpontja értelmében nem főállású kisadózónak tekintendő az a kisadózó is, aki a társadalombiztosítás ellátásairól és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) szerinti kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül. A Tbj. 4. § e) pontja értelmében az egyéni és társas vállalkozót akkor kell kiegészítő tevékenységet folytatónak tekinteni, ha sajátjogú nyugdíjas, vagy özvegyi nyugdíjasként a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt elérte. Mindehhez a Tbj. ugyanezen szakasza f) pontjának 3. alpontja annyit fűz, hogy az egyéni és társas vállalkozó kiegészítő tevékenységű jogállását nem érinti, ha a nyugellátásának folyósítása szünetel.



Forrás: adozona.hu